Skip to content

945 Black Oak Ridge RdWayne, NJ 07470

Built 1860
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 1989

Property Information

Block3404
Lot46
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCONVENTIONAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,792
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,100
35%
Improvement Value:$138,300
65%
Total Assessment$211,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,570+4.0%
2024$12,088+1.2%
2023$11,940+0.4%
2022$11,887+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1860