Skip to content

3 Armstrong AveWayne, NJ 07470

Built 2002

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jun 9, 2025

Property Information

Block3407
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,393
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,600
32%
Improvement Value:$223,100
68%
Total Assessment$327,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,485+4.0%
2024$18,738+1.2%
2023$18,509+0.4%
2022$18,427+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,200,000

To:

Sq Ft3,393DeedBook 4925, Page 28

Property Sale

Sale
$499,000

To:

DeedBook 464, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$167,500

To:

DeedBook 296, Page 245

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook I 169, Page 250