Skip to content

28 Vizcaya CourtWayne, NJ 07470

Built 1997

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Jul 19, 2017

Property Information

Block3514
Lot42
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,464
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,900
45%
Improvement Value:$251,300
55%
Total Assessment$459,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,304+4.0%
2024$26,257+1.2%
2023$25,936+0.4%
2022$25,821+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$865,000

To:

Sq Ft3,464DeedBook 3113, Page 6

Property Sale

Sale
$1,075,000
DeedBook 1342, Page 49

Property Sale

Sale
$594,560
DeedBook H 151, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1997