Skip to content

8 Shore RdWayne, NJ 07470

Built 1922

Last Sale Date
Feb 6, 2013

Property Information

Block3505
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionOTHER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,400
45%
Improvement Value:$88,700
55%
Total Assessment$161,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,579+4.0%
2024$9,212+1.2%
2023$9,099+0.4%
2022$9,059+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 909, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1922