Skip to content

13 Shore RdWayne, NJ 07470

Built 1917

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Feb 20, 2001

Property Information

Block3506
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionOLD STYLE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,400
50%
Improvement Value:$65,100
50%
Total Assessment$130,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,760+4.0%
2024$7,462+1.2%
2023$7,371+0.4%
2022$7,338+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$196,000

To:

Sq Ft1,520DeedBook 215, Page 150

Property Sale

Sale
$138,900
DeedBook W 160, Page 202

Property Sale

Sale
$56,642
DeedBook L 139, Page 146

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook Q 129, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1917