Skip to content

22 Shore RdWayne, NJ 07470

Built 2003

Last Sale Price
$53,000
Last Sale Date
Mar 18, 2002

Property Information

Block3505
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE/RANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,741
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,300
25%
Improvement Value:$144,300
75%
Total Assessment$193,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,511+4.0%
2024$11,070+1.2%
2023$10,935+0.4%
2022$10,886+2.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$53,000

To:

Sq Ft2,741DeedBook 395, Page 11