Skip to content

78 North RdWayne, NJ 07470

Public Property

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Nov 17, 2020

Property Information

Block3507
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,646
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$68,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$7,585+2.0%
2021$7,438+0.9%
2020$7,372+0.9%
2019$7,305+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,646DeedBook 3925, Page 179

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 2098, Page 235