Skip to content

19 Lake RdWayne, NJ 07470

Public Property

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Mar 8, 2016

Property Information

Block3507
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,446
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$73,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$8,553+1.2%
2017$8,451+2.9%
2016$8,212+3.5%
2015$7,936+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,446DeedBook 2792, Page 114

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 773, Page 165