Skip to content

16 Lake RdWayne, NJ 07470

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2005

Property Information

Block3508
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,686
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,700
47%
Improvement Value:$80,800
53%
Total Assessment$152,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,068+4.0%
2024$8,720+1.2%
2023$8,613+0.4%
2022$8,575+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,500
DeedBook 250, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1969