Skip to content

9 Overhill RdWayne, NJ 07470

Built 1997

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Mar 20, 2020

Property Information

Block3514
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,089
Acreage0.77

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,500
47%
Improvement Value:$215,000
53%
Total Assessment$405,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,111+4.0%
2024$23,186+1.2%
2023$22,903-20.8%
2022$28,913+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$695,000

To:

Sq Ft4,089DeedBook 3789, Page 80

Property Sale

Sale
$551,391
DeedBook L 150, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1997