Skip to content

25 Vista TrailWayne, NJ 07470

Built 1997

Last Sale Date
Mar 21, 2014

Property Information

Block3514
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,594
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,300
60%
Improvement Value:$136,600
40%
Total Assessment$341,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,329+4.0%
2024$19,550+1.2%
2023$19,311-16.5%
2022$23,139+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$702,500

From:

To:

Sq Ft3,594DeedBook 2380, Page 168Recorded10/9/2013

Property Sale

Sale
$551,040
DeedBook V 154, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1997