Skip to content

22 Gorge WayWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$1,280,000
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block3514
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCONTEMPORARY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,835
Acreage0.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,800
41%
Improvement Value:$268,200
59%
Total Assessment$451,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,816+4.0%
2024$25,788+1.2%
2023$25,472+0.4%
2022$25,360+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,280,000

To:

Sq Ft4,835DeedBook 4116, Page 206

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook M 150, Page 176

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook C 119, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1987