Skip to content

27 Gorge WayWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2012

Property Information

Block3517
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCONTEMPORARY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,750
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,500
44%
Improvement Value:$235,700
56%
Total Assessment$418,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,866+4.0%
2024$23,913+1.2%
2023$23,620+0.4%
2022$23,515-15.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook K 132, Page 329

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook Z 119, Page 401

Property Built

Built

Year Built: 1987