Skip to content

579 Colfax RdWayne, NJ 07470

Built 1995

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Nov 29, 2016

Property Information

Block4400
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,316
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,100
36%
Improvement Value:$215,800
64%
Total Assessment$335,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,973+4.0%
2024$19,207+4.5%
2023$18,384+0.4%
2022$18,303+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft3,316DeedBook 2954, Page 293

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 431, Page 51

Property Sale

Sale
$193,500
DeedBook Q 167, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook M 138, Page 214