Skip to content

80 Lionshead Dr WWayne, NJ 07470

Built 1973

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Dec 22, 2023

Property Information

Block3601
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,279
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,700
43%
Improvement Value:$139,900
57%
Total Assessment$245,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,603+4.0%
2024$14,043+1.2%
2023$13,871+0.4%
2022$13,810+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$730,000

To:

Sq Ft2,279DeedBook 4639, Page 238

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 475, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1973