Skip to content

88 Lionshead Dr WWayne, NJ 07470

Built 1974

Last Sale Price
$836,000
Last Sale Date
Apr 24, 2025

Property Information

Block3601
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage0.88

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,500
47%
Improvement Value:$105,400
53%
Total Assessment$198,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,827+4.0%
2024$11,373+1.2%
2023$11,234+0.4%
2022$11,184+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$836,000

To:

Sq Ft1,960DeedBook 4887, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1974