Skip to content

96 Lionshead Dr WWayne, NJ 07470

Built 1976

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Oct 21, 2021

Property Information

Block3601
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,301
Acreage0.59

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,300
36%
Improvement Value:$146,400
64%
Total Assessment$228,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,599+4.0%
2024$13,077+20.5%
2023$10,855+0.4%
2022$10,807+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft1,301DeedBook 4165, Page 102

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 1919, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1976