Skip to content

142 Tamarack RdWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block3602
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,500
49%
Improvement Value:$102,800
51%
Total Assessment$201,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,969+4.0%
2024$11,510+1.2%
2023$11,369+0.4%
2022$11,319+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft2,280DeedBook 3384, Page 102

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 2638, Page 148Recorded6/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1962