Skip to content

25 Orchard PlaceWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Aug 12, 2016

Property Information

Block3604
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,400
56%
Improvement Value:$74,000
44%
Total Assessment$166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,894+4.0%
2024$9,515+1.2%
2023$9,398+0.4%
2022$9,357+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,808DeedBook 2886, Page 5

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 1446, Page 82

Property Sale

Sale
$337,500
DeedBook 602, Page 50

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 288, Page 51

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook U 120, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1952