Skip to content

75 Redwood AveWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 20, 2009

Property Information

Block3612
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,809
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,200
56%
Improvement Value:$72,800
44%
Total Assessment$167,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,930+4.0%
2024$9,549+1.2%
2023$9,432+0.4%
2022$9,390+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,809DeedBook 1750, Page 104

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 871, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1960