Skip to content

12 Grove PlaceWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Date
Apr 5, 2019

Property Information

Block3606
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,100
63%
Improvement Value:$58,100
37%
Total Assessment$155,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,228+4.0%
2024$8,874+1.2%
2023$8,766+0.4%
2022$8,727+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$88,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 3605, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1959