Skip to content

37 Ridge PlaceWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jan 21, 1988

Property Information

Block3624
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,800
58%
Improvement Value:$68,800
42%
Total Assessment$163,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,478+4.1%
2024$9,105+1.3%
2023$8,990+0.5%
2022$8,949+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 122, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1957