Skip to content

38 Colfax RdWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block3610
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
57%
Improvement Value:$62,800
43%
Total Assessment$147,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,776+4.0%
2024$8,440+1.2%
2023$8,336+0.4%
2022$8,300+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959