Skip to content

102 Colfax RdWayne, NJ 07470

Built 1949

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
Aug 27, 2001

Property Information

Block3611
Lot59
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,928
Acreage0.73

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,500
50%
Improvement Value:$111,900
50%
Total Assessment$225,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,402+4.0%
2024$12,888+1.2%
2023$12,731+0.4%
2022$12,674+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$279,900

To:

Sq Ft1,928DeedBook 303, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1949