Skip to content

121 Tamarack RdWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
Oct 23, 1998

Property Information

Block3615
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,944
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,100
52%
Improvement Value:$89,400
48%
Total Assessment$186,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,089+4.0%
2024$10,664+1.2%
2023$10,534+0.4%
2022$10,487+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$217,500

To:

Sq Ft1,944DeedBook 159, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1956