Skip to content

25 Redwood AveWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Dec 4, 2014

Property Information

Block3612
Lot39
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,440
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,200
58%
Improvement Value:$67,500
42%
Total Assessment$161,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,615+4.0%
2024$9,246+1.2%
2023$9,133+0.4%
2022$9,092+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 2574, Page 142Recorded1/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1960