Skip to content

63 Tamarack RdWayne, NJ 07470

Built 1941

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Oct 13, 2005

Property Information

Block3613
Lot41
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,200
69%
Improvement Value:$42,300
31%
Total Assessment$136,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,116+4.0%
2024$7,805+1.2%
2023$7,710+0.4%
2022$7,675+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft936DeedBook 1103, Page 29

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook O 149, Page 1

Property Sale

Sale
$36,500
DeedBook q 117, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1941