Skip to content

53 Dogwood TerrWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$117,500
Last Sale Date
Aug 16, 1995

Property Information

Block3617
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage825
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
71%
Improvement Value:$39,200
29%
Total Assessment$135,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,039+4.0%
2024$7,731+1.2%
2023$7,636+0.4%
2022$7,602+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$117,500

To:

Sq Ft825DeedBook 141, Page 34

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook H 127, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1952