Skip to content

69 Pinecrest TerrWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Aug 14, 2000

Property Information

Block3620
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage816
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,200
68%
Improvement Value:$44,200
32%
Total Assessment$138,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,229+4.0%
2024$7,914+1.2%
2023$7,817+0.4%
2022$7,782+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000

To:

Sq Ft816DeedBook 168, Page 133

Property Sale

Sale
$142,900
DeedBook U 138, Page 71

Property Sale

Sale
$119,700
DeedBook T 137, Page 92

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook F-120, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1958