Skip to content

10 Pinecrest TerrWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Date
May 31, 2018

Property Information

Block3617
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionLIFE RIGHTS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,700
50%
Improvement Value:$97,200
50%
Total Assessment$195,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,398+4.1%
2024$10,952+1.3%
2023$10,814+0.5%
2022$10,765+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965