Skip to content

154 Maplewood AveWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jan 21, 2011

Property Information

Block3620
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,192
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,600
50%
Improvement Value:$95,800
50%
Total Assessment$192,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,440+4.0%
2024$11,001+1.2%
2023$10,867+0.4%
2022$10,819+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,192DeedBook 2026, Page 33

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 791, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1959