Skip to content

130 Maplewood AveWayne, NJ 07470

Built 1974

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Oct 10, 2023

Property Information

Block3620
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBILEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,958
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,500
51%
Improvement Value:$95,300
49%
Total Assessment$193,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,523+4.0%
2024$11,081+1.2%
2023$10,946+0.4%
2022$10,897+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft1,958DeedBook 4614, Page 157

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook Q 130, Page 470

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook L 120, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1974