Skip to content

53 Baywood TerrWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$215,500
Last Sale Date
Aug 21, 1998

Property Information

Block3621
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,230
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
53%
Improvement Value:$85,700
47%
Total Assessment$181,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,804+4.0%
2024$10,390+1.2%
2023$10,262+0.4%
2022$10,217+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,500

To:

Sq Ft2,230DeedBook 157, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1959