Skip to content

14 Deerfield RdWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 31, 1999

Property Information

Block2521
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,239
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,200
46%
Improvement Value:$126,400
54%
Total Assessment$233,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,890+4.0%
2024$13,357+1.2%
2023$13,194+0.4%
2022$13,135+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft2,239DeedBook 162, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1959