Skip to content

7 Ridge PlaceWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Aug 9, 2023

Property Information

Block3624
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,372
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,500
59%
Improvement Value:$66,600
41%
Total Assessment$161,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,579+4.0%
2024$9,212+1.2%
2023$9,099+0.4%
2022$9,059+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft1,372DeedBook 4592, Page 252

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,372DeedBook 2717, Page 5Recorded11/6/2015

Property Built

Built

Year Built: 1961