Skip to content

109 Ridge PlaceWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 14, 2022

Property Information

Block3624
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,580
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,200
56%
Improvement Value:$74,000
44%
Total Assessment$168,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,001+4.0%
2024$9,618+1.2%
2023$9,500+0.4%
2022$9,458+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,580DeedBook 4252, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1960