Skip to content

85 Ridge PlaceWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$889,000
Last Sale Date
May 8, 2024

Property Information

Block3624
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,494
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,100
47%
Improvement Value:$111,800
53%
Total Assessment$210,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,540+4.0%
2024$12,059+11.7%
2023$10,799+0.4%
2022$10,751+11.4%
Property History

Property Sale

Sale
$889,000

To:

Sq Ft1,494DeedBook 4709, Page 55

Property Sale

Sale
$312,500

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 2958, Page 140Recorded12/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 1959