Skip to content

50 Summer Hill RdWayne, NJ 07470

Built 1997

Last Sale Price
$441,000
Last Sale Date
Feb 6, 2002

Property Information

Block3700
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTOWNHSE/LEXNTON
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,630
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
33%
Improvement Value:$172,700
67%
Total Assessment$257,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,073+4.1%
2024$14,485+1.3%
2023$14,305+0.5%
2022$14,240+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$441,000

To:

Sq Ft2,630DeedBook 394, Page 269

Property Sale

Sale
$26,795
DeedBook S 161, Page 242

Property Sale

Sale
$353,202
DeedBook G 154, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1997