Skip to content

56 Point View ParkwayWayne, NJ 07470

Built 1990

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jun 18, 2009

Property Information

Block4103
Lot50
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,615
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,800
46%
Improvement Value:$153,900
54%
Total Assessment$285,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,988+4.0%
2024$16,336+1.2%
2023$16,136+0.4%
2022$16,065+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft2,615DeedBook 1782, Page 191

Property Sale

Sale
$313,000
DeedBook I 143, Page 16

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook F 126, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1990