Skip to content

70 Summer Hill RdWayne, NJ 07470

Built 1998

Last Sale Price
$343,998
Last Sale Date
Jul 23, 1998

Property Information

Block3700
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTWNHOUS/GRAMRCY
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,114
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
36%
Improvement Value:$153,700
64%
Total Assessment$238,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,193+4.0%
2024$13,649+1.2%
2023$13,482+0.4%
2022$13,422+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$343,998

To:

Sq Ft2,114DeedBook 156, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1998