Skip to content

7 Summer Hill RdWayne, NJ 07470

Built 1998

Last Sale Price
$439,900
Last Sale Date
Sep 28, 2020

Property Information

Block3700
Lot79
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTOWNHSE/GRAMRCY
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,114
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
36%
Improvement Value:$150,700
64%
Total Assessment$235,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,015+4.0%
2024$13,477+1.2%
2023$13,312+0.4%
2022$13,253+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$439,900

To:

Sq Ft2,114DeedBook 3901, Page 117

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,114DeedBook 2943, Page 143Recorded11/22/2016

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 412, Page 190

Property Sale

Sale
$341,869
DeedBook E 157, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1998