Skip to content

98 Point View ParkwayWayne, NJ 07470

Built 1990

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jun 25, 2010

Property Information

Block4103
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,831
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,900
44%
Improvement Value:$177,400
56%
Total Assessment$314,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,688+4.0%
2024$17,972+1.2%
2023$17,752+0.4%
2022$17,673+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft2,831DeedBook 1947, Page 280

Property Sale

Sale
$342,000
DeedBook L 134, Page 369

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook U 126, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1990