Skip to content

680 Berdan AveWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$478,000
Last Sale Date
Sep 11, 2003

Property Information

Block3700
Lot94
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,022
Acreage2.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,800
54%
Improvement Value:$114,900
46%
Total Assessment$249,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,847+4.0%
2024$14,278+1.2%
2023$14,103+0.4%
2022$14,041+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$478,000

To:

Sq Ft2,022DeedBook 661, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1961