Skip to content

60 Spring Hill CircleWayne, NJ 07470

Built 1998

Last Sale Price
$314,574
Last Sale Date
Nov 30, 1998

Property Information

Block3702
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTWNHSE/GRAMERCY
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,366
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
36%
Improvement Value:$152,200
64%
Total Assessment$237,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,104+4.0%
2024$13,563+1.2%
2023$13,397+0.4%
2022$13,338+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$314,574

To:

Sq Ft2,366DeedBook 158, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1998