Skip to content

56 Spring Hill CircleWayne, NJ 07470

Built 1998

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Jul 9, 2020

Property Information

Block3702
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTWNHSE/WILSHIRE
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,016
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
28%
Improvement Value:$213,300
72%
Total Assessment$298,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,737+4.0%
2024$17,057+1.2%
2023$16,848+0.4%
2022$16,773+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

To:

Sq Ft3,016DeedBook 3881, Page 272

Property Sale

Sale
$567,500

From:

To:

Sq Ft3,016DeedBook 2879, Page 9Recorded8/12/2016

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 582, Page 139

Property Sale

Sale
$419,119
DeedBook O1598, Page 838

Property Built

Built

Year Built: 1998