Skip to content

683 Berdan AveWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 2011

Property Information

Block3703
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,909
Acreage1.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,800
42%
Improvement Value:$166,700
58%
Total Assessment$285,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,976+4.0%
2024$16,325+1.2%
2023$16,125+0.4%
2022$16,054+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook Y 118, Page 427

Property Built

Built

Year Built: 1954