Skip to content

245 Pines Lake Dr EWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2012

Property Information

Block4308
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,943
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,800
51%
Improvement Value:$111,300
49%
Total Assessment$225,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,384+4.0%
2024$12,871+1.2%
2023$12,714+0.4%
2022$12,657+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 1630, Page 115

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook F 162, Page 337

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook Z 152, Page 66

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook I 127, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 1960