Skip to content

15 Point View ParkwayWayne, NJ 07470

Built 1983

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Apr 26, 2004

Property Information

Block4102
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,431
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,800
46%
Improvement Value:$157,000
54%
Total Assessment$291,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,350+4.0%
2024$16,685+1.2%
2023$16,481+0.4%
2022$16,408+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft3,431DeedBook 773, Page 169

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook A 125, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1983