Skip to content

27 Point View ParkwayWayne, NJ 07470

Built 1982

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Jun 12, 2018

Property Information

Block4102
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,443
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
59%
Improvement Value:$94,000
41%
Total Assessment$229,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,616+4.0%
2024$13,094+1.2%
2023$12,934+0.4%
2022$12,877-19.1%
Property History

Property Sale

Sale
$449,000

To:

Sq Ft3,443DeedBook 3337, Page 48

Property Sale

Sale
$308,750
DeedBook O 145, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1982