Skip to content

31 Point View ParkwayWayne, NJ 07470

Built 1982

Last Sale Price
$512,500
Last Sale Date
Jun 20, 2018

Property Information

Block4102
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,082
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,500
51%
Improvement Value:$129,800
49%
Total Assessment$264,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,715+4.0%
2024$15,113+1.2%
2023$14,928+0.4%
2022$14,862+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$512,500

To:

Sq Ft2,082DeedBook 3345, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1982